Plantera träd under ditt besök i Israel!

Trädplantering på plats

den 12 december 2018 | Högtid Ska du besöka Israel? Då kan du plantera ditt eget träd på plats i landet. Utöver en unik upplevelse där du skapar en särskild relation till landet får du ett vackert diplom som minne.

Keren Kajemet inbjuder dig att uppleva Israel på ett helt unikt sätt: skapa en relation till landet och plantera rötter som skapar en bättre och grönare morgondag. Du får ett vackert diplom som minne.

Vi har öppnat ett trädplanteringscenter vid Tsor’a-skogen, som drabbades svårt av bränder år 2015. Din trädplantering på plats hjälper till att återställa det här området.

Om du vill plantera ett träd under ditt besök i Israel, glöm inte att kontakta vårt kontor i Stockholm innan din avresa, så får du vägbeskrivning och mer information. Du når oss på telefonnummer 08-661 8686 eller e-post info@kkl.nu.

Att plantera ett träd på plats i Israel kostar 200 kr per träd.